Informacje ogólne Historia szkoły w Kiełpinie Nasz patron WIERSZ POŚWIĘCONY L. WYCZÓŁKOWSKIEMU 2012 - ROKIEM LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO Dzwonki INFORMACJA O NASZEJ SZKOLE

Historia szkoły w Kiełpinie

Szkoła w naszej miejscowości istnieje od około 170 lat. Pierwsze udowodnione wzmianki o szkole w Kiełpinie możemy znaleźć w biografii wybitnego historyka Pomorza, doktora Uniwersytetu Jagiellońskiego księdza Stanisława Kujota. Ksiądz Kujot urodził się w Kiełpinie jako pierwsze dziecko Piotra Kujota - nauczyciela w miejscowej szkole. Stąd należy uważać te dane jako dowód, że w roku 1845 (roku urodzin Stanisława Kujota) szkoła w Kiełpnie już funkcjonowała (ojciec księdza żył w latach 1821-1910). Nieco późniejszym dowodem na to, że szkoła działała jest księga ewidencji uczniów (Verzeichnifs) Publicznej Szkoły Powszechnej w Kiełpinie. Pierwszy wpis w księdze datuje się na 23 kwietnia 1904 roku. Jest to okres zaborów, więc wpisy w księdze prowadzone są w języku niemieckim. Dopiero od marca 1920 roku, kiedy to nasz region odzyskał niepodległość wpisy zaczęły być dokonywane w języku polskim. Istniejąca księga świadczy o tym, że szkoła prowadziła dzialność edukacyjną podczas zaborów. Najstarsi uczniowie wpisani w rejestr księgi to rocznik 1889. Najstarsza zachowana księga ocen pochodzi z okresu powojennego z roku 1949.

W 1965 roku została oddana do użytku nowa szkoła. Przez kilka lat zajęcia odbywały się w budynkach starej i nowej szkoły. Następnie część pomieszczeń starej szkoły została przeznaczona na mieszkania a z pozostałej części utworzono Bibliotekę Publiczną, która świadczyła swoje usługi do roku 1995. Potem cały budynek został zaadoptowany na mieszkania i wykupiony przez prywatnych właścicieli.

Nowa szkoła - Pomnik Tysiąclecia najpierw była szkołą ośmioklasową, potem uczniowie starszych klas dojeżdżali do Zbiorczej Szkoły Gminnej nr 1 w Tucholi. Szkoła w Kiełpinie była szkołą trzyklasową. Potem zaczęła ponownie funkcjonować jako szkoła ośmioklasowa, aż do momentu reformy, kiedy to utworzono gimnazja. Od tego czasu Szkoła w Kiełpinie funkcjonowała jako szkołą sześcioklasową. Od 2017 r. przekształcono ją na szkołę ośmioklasową i w 2019 r. po raz pierwszy opuściła mury Szkoły klasa ósma.